EDDwięcej

Konkursywięcej

Szlakiwięcej

Galeriewięcej
 

Jest to wydanie kolekcjonerskie, dochód ze sprzedaży zostanie przeznaczony przez parafię w Kopicach na kampanię odrestaurowania mauzoleum oraz godnego pochówku rodziny Schaffgotschów w Kopicach. Sprzedaż odbywa się poprzez stronę internetową: mauzoleumkopice.pl oraz w Parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Kopicach.

 

„Naród bez dziejów, bez historii, bez przeszłości staje się wkrótce narodem bez ziemi, narodem bezdomnym, bez przyszłości. Naród, który nie wierzy w wielkość i nie chce ludzi wielkich, kończy się”. Te słowa wielkiego Polaka, kardynała Stefana Wyszyńskiego, niechaj będą mottem rozpoczętego w roku 2017 przez grono społeczników wielkiego dzieła.

W roku 2017 staraniem zespołu osób, które zainicjowały kampanię ratowania mauzoleum Schaffgotschów w Kopicach, kaplica grobowa została wpisana do rejestru zabytków. Po zebraniu środków na odrestaurowanie mauzoleum szczątki całej rodziny Schaffgotschów, spoczywające bezimiennie na placu kościelnym, powrócą z należną czcią do kaplicy grobowej.

Właściciele Kopic: Johanna Gryczik von Schomberg–Godulla i jej mąż Hans Ulrich Schaffgotsch oraz ich biografie i dokonania zostali po wojnie zapomniani i wymazani z kart historii regionu. W 175-rocznicę urodzin Joanny (29.04.1842) w kościele parafialnym w Kopicach odbyła się pierwsza w powojennych dziejach wsi msza św. poświęcona pamięci jednej z najbardziej zasłużonych kobiet w dziejach Europy, nazwywanej „Śląskim Kopciuszkiem”, który zmarł 21 czerwca 1920 roku. Małżonkowie Schaffgotschowie spoczęli w mauzoleum przy kościele w Kopicach. W latach powojennych zwłoki honorowego obywatela Grodkowa i jego żony zostały sprofanowane i wyrzucone z kaplicy grobowej. Dopiero w latach siedemdziesiątych doczesne szczątki właścicieli Kopic zostały pochowane w skromnej mogile z napisem Familia Schaffgotsch.

28 maja br. w Parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Kopicach odbył się pokaz filmu dokumentalnego pt. „Prawda ponad wszystko. Opowieść o ks. Dzierżonie" w reż. Teresy Kudyby. Film o największym pszczelarzu świata, ks. Janie Dzierżonie, nieprzypadkowo zaprezentowano w Kopicach. Właśnie tutaj zostało założone 11 lutego 1847 roku przez ks. Dzierżona – „Księcia pszczół” i „Kopernika ula” pierwsze na świecie Śląskie Towarzystwo Pszczelne. Od maja 2017 r. rozpoczęła się kampania ratowania mauzoleum Schaffgotschów, którą zainicjował dokumentalista historii Górnego Śląska Maciej Mischok. Obecnie w akcję zaangażowała się dość spora grupa osób oddanych sprawie odbudowy, a liczne kampanie informacyjne, aukcje i spotkania dają nadzieję na poszerzenie zespołu współpracowników.

„Jedyną powinnością człowieka jest spełnienie własnej legendy” - napisał Paulo Coelho. Schaffgotschowie obdzielili legendą swego życia wiele pokoleń Górnoślązaków. Spełnieniem naszej legendy będzie godny pochówek po latach zapomnienia o ich działaniach na rzecz rozwoju Śląska.

Prosimy o zakup kalendarza i zapraszamy do wsparcia naszego zespołu:

www.mauzoleumkopice.pl

autorzy tekstu: Teresa Kudyba i Maciej Mischok

Kopice kalendarz1 Kopice kalendarz Kopice kalendarz2

Zamieszczony w kalendarzu tekst jest autorstwa Teresy Kudyby, zdjęcia współczesne - Mariusza Przygody, natomiast zdjęcia archiwalne są ze zbiorów Macieja Mischoka.

 

bip

 

PUBLIKACJE
O ZABYTKACH OPOLSZCZYZNY

oik2012okladka

W Opolskim Informatorze Konserwatorskim z 2012 r. można Więcej >>

 

ZABYTEK CHRONIONY
PRAWEM