Przypominamy: konkurs ZABYTEK ZADBANY 2021 wystartował!!!
ZABYTEK ZADBANY 2021 – START KONKURSU
Rusza kolejna edycja konkursu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Zabytek Zadbany” Konkurs może poszczycić się wieloletnią tradycją, po raz pierwszy został zorganizowany w 1975 roku. Procedurę konkursową prowadzi Narodowy Instytut Dziedzictwa
O miano laureatów i wyróżnionych ubiegać się mogą właściciele i zarządcy zabytkowych nieruchomości, którzy wzorowo i konsekwentnie prowadzą działania - badawcze, rewitalizacyjne, konserwatorskie i budowlane - celem utrzymania w jak najlepszym stanie obiektów, nad którymi sprawują pieczę. Konkurs ma na celu promocję właściwych postaw i upowszechnienie najlepszych wzorców w zakresie opieki nad zabytkami oraz ich użytkowania i zagospodarowania.
Zgłoszenia do konkursu „Zabytek Zadbany” rozpatrywane będą w następujących kategoriach:
A. Utrwalenie wartości zabytkowej obiektu;
B. Rewaloryzacja przestrzeni kulturowej i krajobrazu (w tym założenia dworskie i pałacowe);
C. Adaptacja obiektów zabytkowych;
D. Architektura i budownictwo drewniane;
E. Zabytki techniki (w tym budownictwo przemysłowe i inżynieryjne).
F. Kategoria specjalna: właściwe użytkowanie i stała opieka nad zabytkiem.
Prawo do składania zgłoszeń mają właściciele zabytków, ich posiadacze i zarządcy, a także Wojewódzcy Konserwatorzy Zabytków, kierownicy delegatur Wojewódzkich Urzędów Ochrony Zabytków lub konserwatorzy samorządowi. Udział w konkursie jest otwarty i bezpłatny, termin składania zgłoszeń upływa 31 stycznia 2021 r.
Szczegóły dotyczące procedury konkursowej oraz regulamin dostępne są na stronie internetowej Narodowego Instytutu Dziedzictwa.
https://nid.pl/pl/Dla_wlascicieli_i_zarzadcow/Zabytek_zadbany/
Zgłoś zabytek do konkursu „Zabytek Zadbany 2021”
Informujemy o rozpoczęciu kolejnej już edycji ogólnopolskiego konkursu „Zabytek Zadbany 2021”, mającego na celu promocję właściwej opieki nad zabytkami.
Konkurs adresowany jest do właścicieli, posiadaczy i zarządców obiektów zabytkowych, wpisanych do rejestru zabytków nieruchomych, w których były prowadzone wzorowo prac badawcze, konserwatorskie, rewaloryzacyjne i adaptacyjne, a także systematyczne działania na rzecz właściwego utrzymania zabytków.
Zgłoszeń obiektów wpisanych do rejestru zabytków nieruchomych mogą dokonywać ich właściciele, posiadacze i zarządcy, a także wojewódzcy konserwatorzy zabytków lub konserwatorzy samorządowi oraz kierownicy delegatur Wojewódzkich Urzędów Ochrony Zabytków w następujących kategoriach:
A. Utrwalenie wartości zabytkowej obiektu;
B. Rewaloryzacja przestrzeni kulturowej i krajobrazu (w tym założenia dworskie i pałacowe);
C. Adaptacja obiektów zabytkowych;
D. Architektura i budownictwo drewniane;
E. Zabytki techniki (w tym budownictwo przemysłowe i inżynieryjne).
F. Kategoria specjalna: właściwe użytkowanie i stała opieka nad zabytkiem.
W pierwszych pięciu kategoriach konkursowych oceniane są prace ukończone w okresie pięciu lat poprzedzających rok złożenia wniosku.
W kategorii specjalnej właściwego użytkowania i stałej opieki nad zabytkiem ocenie podlegają długotrwałe (co najmniej dziesięcioletnie) działania, w których szczególną uwagę zwraca systematyczność i stałe zaangażowanie w opiece nad zabytkiem.
Ogłoszenie dorocznych wyników konkursu ma miejsce w czasie ogólnopolskich obchodów Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków odbywających się pod patronatem Generalnego Konserwatora Zabytków.
Nagrodzeni i wyróżnieni otrzymują tablice „Zabytku Zadbanego” do oznakowania obiektów, same zaś zabytki są prezentowane w dedykowanych wynikom konkursu wydawnictwach Narodowego Instytutu Dziedzictwa przekazywanych właścicielom zabytków i przedstawicielom ogólnopolskiego środowiska konserwatorskiego.
Termin nadsyłania zgłoszeń to 31 stycznia 2021 r. (decyduje data stempla pocztowego). Zgłoszenia należy nadsyłać na adres sekretariatu konkursu:
Narodowy Instytut Dziedzictwa
Oddział Terenowy Olsztyn
ul. 11 Listopada 4
10-104 Olsztyn
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel.: 89 521 26 87
ZAGADKA dla wtajemniczonych
Tym razem prezentujemy herb...
Zaproszenie do uczestniczenia on-line w konferencji "Rewitalizacja krajobrazu kulturowego. Szanse i zagrożenia".
Opolski Wojewódzki Konserwator Zabytków serdecznie zaprasza do zdalnego udziału w konferencji pt. "Rewitalizacja krajobrazu kulturowego. Szanse i zagrożenia".Z uwagi na sytuację epidemiologiczną w dniu 22 października 2020 r. o godz. 11:00 udostępniona zostanie transmisja ON-LINE konferencji.
Aby uczestniczyć w konferencji on-line, proszę kliknąć: link
Plakat do pobrania: link
PROGRAM KONFERENCJI: link
ZAGADKA dla wtajemniczonych
Tym razem podziwiamy polichromię w ...?
ZABYTKI dla WTAJEMNICZONYCH
ZAPROSZENIE do KONKURSU "BUDOWA ROKU OPOLSZCZYZNY 2019"
ZABYTKI dla WTAJEMNICZONYCH
Zaproszenie do sprzątania parku w Kopicach
W dniu 12 września br. w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa odbędzie się po raz trzeci sprzątanie parku w Kopicach. Inicjatorem tego działania jest Parafia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Kopicach wraz z Maciejem Mischokiem, opiekującym się dziedzictwem rodziny Schaffgotschów. Celem sprzątania parku jest nie tylko chęć oczyszczenia parkowych zakątków, ale także nauczenie młodego pokolenia szacunku wobec zabytków oraz przybliżenie historii lokalnej. W tym dniu odbędzie się msza święta w intencji hrabiny Joanny von Schaffgotsch i jej całej rodziny. W tym dniu zostanie otwarte mauzoleum, a grupa społeczników wybierze się na sprzątanie parku w Kopicach. W trakcie trwania prac porządkowych i po ich zakończeniu będzie trwał konkurs dla najmłodszych uczestników.
Data 12 września 2020 r. nie została wybrana przypadkowo. W tym dniu 337 lat wcześniej odbyła się Bitwa Wiedeńska, w której dużą rolę odegrał Krzysztof Leopold Schaffgotsch, będący wysłannikiem Cesarza Leopolda I Habsburga na dwór Króla Jana III Sobieskiego.
W związku z panującą sytuacją epidemiologiczną zostaną zachowane wszystkie konieczne zasady bezpieczeństwa. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc organizatorzy proszą o skontaktowanie się osób zainteresowanych poprzez stronę facebooka Mauzoleum Kopice lub Kopice.pl .
Zapraszamy na II Dąbrowskie Spotkanie Klasyków
Organizowane przez Opolski Ruch Pojazdów Zabytkowych II Dąbrowskie Spotkanie Klasyków odbędzie się dn.30.08.2020 r. w Dąbrowie koło Opola. Honorowy patronat nad zlotem objął Opolski Wojewódzki Konsewator Zabytków.