Zakończenie prac remontowych przy dachach zamku w Głogówku i Niemodlinie
W 2016 r. Opolski Wojewódzki Konserwator Zabytków dokonał odbioru końcowego remontu zabezpieczającego konstrukcji więźb dachowych oraz pokrycia połaci dachowych renesansowego zamku w Głogówku i w Niemodlinie.
We wrześniu 2016 r. zakończono prowadzone od 2014 r. prace remontowe przy XVI-wiecznym zamku w Głogówku, które obejmowały:
- impregnację i częściową wymianę niektórych elementów więźby dachowej z zachowaniem materiału i konstrukcji;
- wzmocnienie istniejącej więźby dachowej skrzydła zachodniego;
- wymianę zniszczonego pokrycia dachu z dachówki karpiówki na dachówkę angobowaną kroju zaokrąglonym, w kolorze naturalnym i płomieniowym;
- zmianę technologii ułożenia dachówki z istniejącej ułożonej w tzw. koronkę na ułożoną w łuskę;
- wykonanie niezbędnych obróbek blacharskich – koszy, naroży, okapów oraz zamontowanie rynien i rur spustowych z zastosowaniem blachy cynkowo-tytanowej;
- przemurowanie kominów poddasza do zwieńczenia i otynkowanie ich tynkiem wapienno-piaskowym, przemurowanie korony muru wraz z obróbką blacharską wieńczącą;
- odtworzenie zawalonego odcinka gzymsu wraz ze zwieńczeniem ściany;
- wymianę pokrycia hełmów wież południowych z istniejącej blachy stalowej malowanej na blachę miedzianą;
- zabezpieczenie nawierzchni tarasu;
- odtworzenie kanalizacji deszczowej z zamku górnego wraz z ujęciem i odprowadzeniem wód opadowych;
- odtworzenie instalacji odgromowej.
W trakcie remontu dachów realizowanych w latach 2014-15 w części północnej skrzydeł Dolnego i Górnego zamku oraz skrzydła wschodniego Dolnego Zamku przeprowadzono badania architektoniczne, sfinansowane ze środków Opolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Podczas badań rozpoznano i zidentyfikowano fragmenty profilowanych późnorenesansowych stropów malowanych. W obrębie wieży zegarowej wieńczącej wschodnie skrzydła zamku na płaszczyźnie żagla sklepiennego odnaleziono wyrytą w tynku datę: 1672. Badania objęły również pierwotny szczyt wschodni skrzydła północnego Zamku Górnego. Okazało się, że partia w obrębie poddasza posiada oryginalną formę sprzed dobudowy Zamku Dolnego. Badania tynków pierwotnego szczytu ujawniły jego bogatą polichromowaną dekorację, w tym wykonaną techniką sgraffito.
W grudniu 2016 r. zakończył się remont dachu niemodlińskiego zamku zbudowanego w stylu późnorenesansowym z przekształceniami późnobarokowymi i neogotycką kaplicą. Prace zabezpieczające obejmowały:
- wymianę elementów konstrukcyjnych drewnianej więźby dachowej, jej wzmocnienie i odgrzybienie;
- wymianę i remont pokrycia połaci dachowych z zastosowaniem specjalnej dachówki ceramicznej o wykroju trójkątnym, w kolorze naturalnym i antracytowym, układaną w romby; między wieżami, na skrzydle wschodnim położono dachówkę jednobarwną.
Ponadto zakończono prace polegające na zabezpieczeniu elementów konstrukcyjnych zamku: ścian zewnętrznych, drewnianych stropów II i III kondygnacji, sklepień kaplicy. Wzmocniono filary w krużganku, wykonano klamrowanie ścian wraz z wypełnieniem pęknięć, naprawiono nadproże w III kondygnacji. Przeprowadzono również hydrofobizację tynków zewnętrznych wraz z ich częściowym uzupełnieniem.
oprac. Jakub Hendzel, Katarzyna Długosz-Niedbalec
Na stronie głownej zdjęcie widokówki z zamkiem w Głogówku (fot. maras, ze strony: dolny.slask.org.pl).
Niżej zdjęcia zamku w Głogówku po remoncie dachu (fot. J. Hendzel).
![]() |
![]() |
![]() |
Poniżej zdjęcia zamku w Niemodlinie: nr 1 - zdjęcie widokówki z 1915 r. z zamkiem w Niemodlinie (ze strony: dolny.slask.org.pl), nr 2-4 zdjęcia zamku w Niemodlinie przed remontem dachu (fot. z archiwum WUOZ-u w Opolu); nr 5-6 zdjęcia zamku w Niemodlinie po remoncie dachu (fot. I. Solisz)
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |