Ruchomewięcej

Nieruchomewięcej

Archeologiawięcej
 

Po przeprowadzonej w 2018 r. przez inspektorów Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Opolu kontroli stanu zachowania ceramicznej figury św. Jana Nepomucena znajdującej się w Ścinawie Nyskiej, gm. Korfantów, właściciel zabytku po uzyskaniu w 2019 r. pozwolenia OWKZ zainicjował w 2020 r. prace konserwatorskie. Po demontażu i wstępnym oczyszczeniu powstałej w 1 poł. XIX w. figury świętego ustalono, że rzeźba została wykonana poprzez wypalenie w ok. 800oC płata masy ceramicznej wyciśniętej z formy gipsowej. Bardzo dobrej jakości masa ceramiczna, mająca bardzo drobne wypełnienie w postaci piasku kwarcowego została wypalona w piecu typu hoffmanowskiego, znajdującego się w lokalnej cegielni działającej na przełomie XIX/XX w. Powstała w ten sposób figura uzyskała pustą niszę w środku i ścianki o grubości od 2-10 cm.

Ta wyjątkowa w województwie opolskim pod względem materiałowym rzeźba w wyniku niefachowych remontów została pokryta mleczkiem cementowym, współczesnymi zaprawami klejowymi i farbami olejnymi. Działania te spowodowały liczne spękania pierwotnej struktury i duże złuszczenia ceramicznej powierzchni. W dalszym działaniu konserwatorskim przewidziano wzmocnienie ceramicznej struktury, oczyszczenie z wtórnych nawarstwień oraz odsolenie, następnie przymocowanie dłoni, głowy i krucyfiksu i uzupełnienie ubytków formy rzeźbiarskie. W przypadku odnalezienia oryginalnej polichromii przewidywana jest jej rekonstrukcja i zabezpieczenie.

Jest szansa, że odnowiona tak unikatowa rzeźba powróci do grona licznie występujących na Opolszczyźnie kamiennych rzeźb przedstawiających świętego Jana Nepomucena – patrona spowiedników, dobrej spowiedzi, tonących, mostów i orędownika podczas powodzi.

oprac. Katarzyna Długosz-Niedbalec

Zdjecia z archiwum WUOZ-u:

Nepomuk3 Nepomuk1 Nepomucen2

 Layer 0

bip

 

PUBLIKACJE
O ZABYTKACH OPOLSZCZYZNY

Poradnik strona tytuowa

Zachęcamy do przeczytania poradnika  Więcej >>

 

link

 

ZABYTEK CHRONIONY
PRAWEM