W dniu 28.07.2020 r. Opolski Wojewódzki Konserwator Zabytków Elżbieta Molak wraz z pracownikami uczestniczyli w uroczystym otwarciu ekspozycji skarbu z Jabłonki w Powiatowym Muzeum Ziemi Głubczyckiej.

Odkrycia skarbu dokonał Pan Kamil Ploszka podczas spaceru w maju 2015 roku, co zgłosił bezzwłocznie do WUOZ-u w Opolu. Będąc na skraju pola zauważył metalowe naczynie, a następnie odkrył kolejne 8 przedmiotów metalowych rozwleczonych po polu na ok. 20 m2. Wezwani na miejsce inspektorzy znaleźli jeszcze jedną bransoletę. Późniejsze badania z użyciem wykrywacza metali nie przyniosły dalszych znalezisk. Znalazcy przyznano nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W skład skarbu wchodziły przedmioty z brązu:

- 4 naramienniki lub nagolenniki z taśmy o łukowatym przekroju, zdobione poprzecznymi żłobkami,

- bransoleta z taśmy o łukowatym przekroju, zdobiona poprzecznymi żłobkami,

- naramiennik z pręta o przekroju owalnym, zdobiony poprzecznymi kreskami lub lekko skośnymi,

- naramiennik „tordowany” (żłobki imitujące tordowanie), z końcami zdobionymi nacięciami,

- czarka wykuta z cienkiej blachy, z nitowanym ornamentowanym uchem, zdobiona siedmioramienną gwiazdą i dookolnie ułożonymi guzkami,

- tarczka z uszkiem od spodu, ze stożkowato uwypuklonym środkiem i dodatkowym guzkiem, zdobiona 3 dookolnymi żeberkami i nacięciami,

- siekierka z tulejką i uszkiem.

Skarb przypisuje się kulturze łużyckiej i można prawdopodobnie datować go na fazę HaA2, czyli na 1 poł. IV okresu epoki brązu, to jest między 1100-1050 lat p.n.e. Znaleziska mają związki z Dolnym Śląskiem, Łużycami, wschodnimi Czechami, północnymi Morawami i zachodnią Małopolską, Saksonią, i może z zachodnią Słowacją. Miejsce złożenia depozytu było oddalone od znanych punktów osadniczych kultury łużyckiej. To może pokrywać się z ustaleniami dra Marcina Maciejewskiego o sytuacji, kiedy skarb był składany w związku z obrzędami organizowania przestrzeni.

Uroczystość otworzyła Dyrektor Muzeum dr Barbara Piechaczek wraz z mgr Izabelą Szter. Otwarcie zainaugurował wykład prof. dra hab. Wojciecha Blajera o znaleziskach z Jabłonki i pozostałych skarbach z Górnego Śląska oraz mgra Mateusza Biborskiego (w zastępstwie za dra hab. Marcina Biborskiego) o zabiegach konserwacyjnych dokonanych na odkrytych przedmiotach.

oprac. Marta Tobiasz

Fotografie z archiwum WUOZ-u w Opolu:

Skarb1 Skarb2 Skarb3
Skarb4 Skarb5 Skarb6
Skarb7 Skarb8 Skarb9

 Layer 0

bip

 

PUBLIKACJE
O ZABYTKACH OPOLSZCZYZNY

Poradnik strona tytuowa

Zachęcamy do przeczytania poradnika  Więcej >>

 

link

 

ZABYTEK CHRONIONY
PRAWEM